Pracownia Dostępności Cyfrowej. LepszyWeb.pl ANDI

Przejdź do treści

Często zadawane pytania

Ta strona zawiera odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące ANDI i wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów.

Rozwiązywanie problemów

Pasek zakładek/ulubionych wyłaczony/ukryty

Jeśli aplikacja internetowa wyłączyła pasek narzędzi lub menu ulubionych/zakładek i nie można uruchomić ANDI, ponieważ nie można uzyskać dostępu do paska ulubionych/zakładek, wypróbuj jedno z następujących obejść:

 1. Naciśnij F10
 2. Korzystanie z przeglądarki Firefox lub Internet Explorer…
  • Kliknij stronę prawym przyciskiem myszy lub naciśnij Shift + F10
  • Firefox: wybierz „Wyświetl informacje o stronie”
  • IE: Wybierz „Właściwości”
  • Kliknij obok Adres (URL), naciśnij CTRL + A, aby wybrać pełny adres URL
  • CTRL + C, aby skopiować adres URL
  • Otwórz nowe okno przeglądarki, wklej adres URL w polu adresu i naciśnij klawisz Enter
 3. Jeśli używasz IE, naciśnij CTRL + N, aby otworzyć nowe okno pod bieżącym (ukrytym) adresem URL.
 4. Poproś zespół programistów testowanej strony o włączenie paska narzędzi podczas testowania dostępności.


Dlaczego ANDI nie uruchomi się na stronie?

Jeśli po naciśnięciu przycisku ANDI, ANDI nie uruchomi się po kilku sekundach, może to wynikać z kilku przyczyn:

 • Może to być spowodowane tym, że strona nakazuje przeglądarce egzekwowanie dyrektywy w sprawie polityki bezpieczeństwa treści. Aby ustalić, czy to jest problem, otwórz Narzędzia programistyczne przeglądarki (F12) i spróbuj uruchomić ANDI. Jeśli konsola Narzędzi deweloperskich wyświetla komunikat o błędzie „Odmowa załadowania skryptu… ponieważ narusza następującą dyrektywę dotyczącą zasad bezpieczeństwa treści ("Refused to load the script...because it violates the following Content Security Policy directive"), oznacza to, że tu tkwi przyczyna problemu.

  Aby użyć ANDI na tej stronie, poproś właściciela strony o dodanie skryptu ANDI do białej listy zatwierdzonych skryptów.

  Jeśli użytkownik chce od razu korzystać z ANDI, Politykę bezpieczeństwa treści (PBT) można wyłączyć. Uwaga: decyzja użytkownika o wyłączeniu PBT i odpowiedzialność użytkownika za ponowne włączenie PBT po zakończeniu testów z ANDI. Jeśli użytkownicy zdecydują się nie wyłączać PBT, a ANDI nie może zostać uruchomiony, zaleca się stosowanie innych procedur testowania dostępności.
  1. Zainstaluj rozszerzenie Disable Content-Security-Policy z Chrome Web Store
  2. Wybierz przycisk rozszerzenia Wyłącz zasady bezpieczeństwa treść na pasku narzędzi przeglądarki Chrome, aby wyłączyć PBT
  3. Przejdź do testowanej strony testowej, uruchom ANDI
  4. Po zakończeniu testowania za pomocą ANDI, ponownie włącz PBT.
  1. Na pasku adresu wpisz „about: config”
  2. W obszarze Preference Name, wybierz „security.csp.enable”, aby ją wyłączyć
  3. Przejdź do testowanej strony testowej, uruchom ANDI
  4. Po zakończeniu testowania za pomocą ANDI, ponownie włącz „security.csp.enable”
  1. Przejdź do strony testowej w Internet Explorerze 11, uruchom ANDI
  2. Internet Explorer Explorer nie wymusza PBT.
 • Może występować błąd JavaScript. Otwórz Narzędzia programistyczne przeglądarki (F12) i spróbuj uruchomić ANDI. Jeśli konsola narzędzi deweloperskich wyświetla błąd JavaScript związany z ANDI ANDI, wyślij link do testowanej strony ANDI do zespołu programistów ANDI, tworząc problem na stronie GitHub.
 • Twoja przeglądarka lub organizacja może uniemożliwiać uruchamianie skryptów (takich jak ANDI) z ulubionych/zakładek. Aby ustalić, czy tak jest, spróbuj tego:
  • Przeciągnij i upuść to łącze: Test skryptozakładek na pasek zakładek/ulubionych w Twojej przeglądarce.
  • Aktywuj ulubioną/zakładkę, którą właśnie utworzyłeś.
  • Jeśli nie widzisz wyskakującego alertu, oznacza to, że przeglądarka blokuje JavaScript w ulubionych / zakładkach, w którym to przypadku nie będziesz mógł używać ANDI w tej przeglądarce.
 • Strona testowa może być bardzo duża i zawierać wiele elementów, których analiza zajmuje ANDI czasu. Spróbuj poczekać trochę dłużej.


Dlaczego nie mogę sprawdzić tego elementu?

Jeśli ANDI został uruchomiony, a czegoś nie można „sprawdzić”, może to wynikać z jednego z następujących powodów:

 • Zawartość strony mogła ulec zmianie od momentu, gdy ANDI został uruchomiony po raz pierwszy, a zatem ANDI nie jest świadomy nowych treści. Spróbuj odświeżyć ANDI.
 • Może być konieczne wybranie innego modułu, aby wykryć element.
 • CSS testowanej strony może maskować element. Na przykład element może wyglądać jak przycisk, ale w rzeczywistości nie jest to przycisk, który można uaktywnić klawiaturą. ANDI może nie rozpoznać tego elementu jako interaktywny, jeśli nie został on zbudowany za pomocą znacznika semantycznego lub nie posiada tabindex.
 • Jeśli wskaźnik myszy nie jest w stanie sprawdzić elementu, spróbuj użyć przycisków Następny lub Poprzedni element.


Gdzie są lasery?

LaseryANDI nie zadziała w wersjach programu Internet Explorer przed 9 (w tym trybie zgodności), ponieważ ANDI używa do budowy „laserów” SVG (scalable vector graphics), które nie są obsługiwane przez starsze wersje IE.


Gdzie jest cANDI (kontrast kolorów)?

Moduł cANDI opiera się na funkcjonalności, która nie jest dostępna w wersjach Internet Explorer 9 (przed tym trybie zgodności). Testerzy będą musieli wykonać ręczny test kontrastu, jeśli cANDI nie jest dostępny.


Dlaczego ANDI zakrywa testowaną stronę?

Ponieważ pasek ANDI dynamicznie rośnie i kurczy się w zależności od ilości danych wyświetlanych dla określonego elementu, najechanie kursorem myszy może powodować nakładanie się ekranu na testowaną stronę.

Jeśli ANDI Jeśli ANDI ciągle blokuje widok testowanej strony, użyj przycisków następny/poprzedni element. Możesz także wypróbować tryb mini.

Jeśli ANDI nadal blokuje testowaną stronę, zwykle wynika to z responsywnego projektu strony reagującego na miejsce, które wypełnia pasek ANDI. Spróbuj zmaksymalizować okno przeglądarki lub przejść na większą rozdzielczość.


Uruchomienie ANDI sprawia, że testowana ​​strona wygląda inaczej

Jeśli po uruchomieniu ANDI strona wygląda dziwnie lub inaczej, być może będziesz musiał znieść to podczas testów. ANDI musi manipulować niektórymi CSS, aby umożliwić pojawienie się na stronie - Może to czasem powodować zakłócenia wyświetlania.

Jeśli elementy zostaną zasłonięte do tego stopnia, że ​​nie można przetestować treści za elementami „pływającymi”, być może konieczne będzie włączenie zaawansowanego ustawienia linearyzacja strony.


Dlaczego wyjście ANDI różni się od czytnika ekranu?

Tak, wyjście ANDI może czasami różnić się od czytnika ekranu. Oto kilka powodów, dla których dane wyjściowe mogą się różnić:

 • ANDI używa DOM do obliczania danych wyjściowych, podczas gdy czytniki ekranu w dużym stopniu opierają się na interfejsie API dostępności przeglądarki, a także wstrzykują niektóre własne wyrażenia w zależności od typu elementu (przycisk, łącze itp.). Interfejsy API dostępności, zwłaszcza przeglądarki Internet Explorer, mają wiele znanych problemów, które powodują, że mowa czytnika ekranu jest niekompletna lub niedokładna. Oznacza to, że chociaż niektóre znaczniki i atrybuty są obecne w danym elemencie, interfejs API może nie informować czytnika ekranu o ich obecności. Ponieważ ANDI nie jest zależne od interfejsu API dostępności w przeglądarce, może być dokładniejsze technicznie.
 • Niektóre programy do odczytu ekranu mają algorytmy zgadywania, które pomagają użytkownikom. Dla użytkowników technologii wspomagających zgadywanie jest dobrą rzeczą! Zgadywanie uzupełnia brakujące lub niewłaściwe kodowanie dostępności. Jednak czytniki ekranu nie powinny zgadywać, gdy występuje jawne kodowanie dostępności. Ponieważ ANDI jest narzędziem testowym, nie zgaduje, a jego wynik jest bezpośrednim wynikiem wszelkich aktualnych skojarzeń programistycznych.
 • W strukturę HTML mogą być zaangażowane atrybuty roli ARIA, co powoduje, że czytniki ekranu dodają dodatkowe, celowe tłumaczenie. Dane wyjściowe ANDI są ściślej powiązane z dostępną bezpośrednio nazwą i dostępnym opisem elementu.
 • Kiedy ludzie piszą złożone oprogramowanie (takie jak czytniki ekranu i narzędzia do testowania dostępności), błędy są faktem! Zmiażdżmy je! Jeśli po przeprowadzeniu analizy okaże się, że ANDI powinien zapewniać inne wyniki, skontaktuj się z naszym zespołem programistów, tworząc problem na GitHub.

Skontaktuj się z zespołem programistycznym ANDI

Mam pomysł lub problem!

Jeśli masz pomysł na ANDI lub problem z jego zachowaniem, utwórz problem na stronie GitHub. W przypadku problemów podaj link do strony z problemem.