Omówienie ATAG

Ten wpis zawiera omówienie Wytycznych dla dostępności narzędzi autorskich (ATAG) 2.0 - dokumentu W3C, który definiuje standard dostępności cyfrowej dla narzędzi autorskich, takich jak np. systemy zarządzania treścią (CMS).

Czym są ATAG 2.0

Wytyczne dla dostępności narzędzi autorskich 2.0 (Authoring Tool Accessibility Guidelines, ATAG) to standard techniczny opracowany przez W3C w celu wsparcia programistów w tworzeniu narzędzi autorskich. Narzędzia autorskie to oprogramowanie i usługi, których „twórcy” (programiści, projektanci, autorzy itp.) używają do tworzenia treści internetowych. ATAG jest przeznaczony głównie dla programistów narzędzi autorskich

Obecna wersja ATAG 2.0 jest zakończonym projektem. Jest to obowiązujący standard.

Wiele witryn i aplikacji internetowych jest także narzędziami autorskimi, dlatego podlegają one Wytycznym dotyczącym dostępności narzędzi do tworzenia treści.

Większość programistów internetowych nawet nie wie, że istnieją Wytyczne dla dostępności narzędzi autorskich (ATAG), a tym bardziej, że powinni je uwzględniać podczas oprogramowania do tworzenia treści. Jeśli jakakolwiek część aplikacji internetowej umożliwia użytkownikom tworzenie treści internetowych, obowiązują zasady ATAG. Pomyśl o takich narzędziach internetowych do tworzenia treści jak Dysk Google czy dowolnym z wielu edytorów WYSIWYG włączonych do systemów zarządzania treścią, takich jak Drupal, Joomla, Wordpress czy Moodle, a także całych tych systemów. Wszystkie te narzędzia do tworzenia treści powinny być zgodne z ATAG.

Co jest w ATAG 2.0

ATAG są podzielone na dwie części:

  • Część A: Twórz interfejsy narzędzi autorskich, aby były dostępne; oraz
  • Część B: Wspieraj tworzenie dostępnych treści.

Wytyczne zawarte w Części A skupiają się na zapewnieniu osobom z niepełnosprawnościami możliwości skutecznego korzystania z narzędzia autorskiego i są następujące:

  • Zasada A.1: Interfejsy użytkownika narzędzia autorskiego muszą być zgodne z obowiązującymi wytycznymi dla dostępności
  • Zasada A.2: Widoki redaktorskie muszą być postrzegalne
  • Zasada A.3: Widoki redaktorskie muszą być funkcjonalne
  • Zasada A.4: Widoki redaktorskie muszą być zrozumiałe

Część B koncentruje się na zapewnieniu, aby treści lub aplikacje stworzone przez narzędzie autorskie spełniały standardy dostępności i zawierały cechy dostępności. Są one następujące:

  • Zasada B.1: Zautomatyzowane procesy muszą dawać dostępną treść
  • Zasada B.2: Autorzy muszą być wspierani w tworzeniu dostępnych treści
  • Zasada B.3: Autorzy muszą być wspierani w poprawie dostępności istniejących treści
  • Zasada B.4: Narzędzia autorskie muszą promować i integrować funkcje dostępności

Dla kogo są ATAG

ATAG są przeznaczone głównie dla programistów narzędzi autorskich, w tym następujących rodzajów narzędzi autorskich:

  • narzędzia do tworzenia stron internetowych, na przykład edytory HTML typu WYSIWYG (od angielskiego what-you-see-is-what-you-get - co widzisz, to dostajesz)
  • oprogramowanie do generowania stron internetowych, np. systemy zarządzania treścią (CMS), narzędzia szkoleniowe, agregatory treści
  • Oprogramowanie, które konwertuje do technologii treści internetowych, na przykład procesory tekstu i inne aplikacje biurowe dokumentów z opcją „Zapisz jako HTML”.
  • Narzędzia autorskie do tworzenia multimediów
  • Strony internetowe, które pozwalają użytkownikom dodawać treści, takie jak blogi, wiki, strony służące do udostępniania zdjęć, fora internetowe i portale społecznościowe
  • Inne rodzaje narzędzi wymienione w słownikowej definicji narzędzi autorskich.

ATAG i zasoby pomocnicze mają również zaspokoić potrzeby wielu różnych odbiorców, w tym decydentów, menedżerów i innych. Na przykład:

  • Osoby, które chcą wybrać narzędzia autorskie, które są dostępne i tworzą dostępne treści, mogą użyć ATAG do oceny narzędzi autorskich.
  • Osoby, które chcą zachęcić swojego dotychczasowego programistę narzędzi autorskich do poprawy dostępności w przyszłych wersjach, mogą skierować twórcę narzędzia autorskiego do ATAG.

Dowiedz się więcej

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj:

Pomóż ulepszyć tę stronę

Jeśli masz pomysł, propozycję poprawienia tej strony, napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

O tym dokumencie

Na podstawie: Authoring Tool Accessibility Guidelines (ATAG) Overview, witryna W3C WAI.

Tłumaczenie: Stefan Wajda,
© 2020 Pracownia Dostępności Cyfrowej LepszyWeb.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone