Na tej stronie znajduje się omówienie zasobów poświęconych ocenianiu dostępności cyfrowej - obowiązkowych lektur i narzędzi specjalisty dostepności.
Ocenianie dostępności cyfrowej to wielokrotne powtarzane procesy kontroli jakości dokumentu cyfrowego, witryny internetowej lub aplikacji w celu sprawdzenia zgodności z uznanym standardem dostępności (np. WCAG) i dostosowania do potrzeb osób, które w związku ze swoimi możliwościami psychofizycznymi lub sytuacyjnymi korzystają z różnych strategii adaptacyjnych i technologii pomocniczych, np. czytników ekranu.
Celem oceniania dostępności jest:
- uzyskanie informacji o tym, jakie niezgodności ze standardami występują w ocenianych treściach oraz jakie problemy dostępności napotykają użytkownicy
- naprawa usterek i wprowadzenie ulepszeń
- poinformowanie użytkowników o osiągniętym poziomie dostępności i problemach z dostępnością treści.
Istnieją liczne narzędzia pomagające w ocenie. Jednak żadne narzędzie samo w sobie nie jest w stanie określić, czy dana strona, aplikacja lub dokument spełnia standardy dostępności. Aby określić, czy są dostępne, wymagana jest ludzka wiedza z zakresu oceniania.
Testy
Testy wstępne
Nawet jeśli nie wiesz nic o dostępności i nie masz solidnego narzędzia oceniania dostępności, możesz sprawdzić niektóre aspekty dostępności.
-
Proste testy, które nie wymagają ani specjalistycznej wiedzy, ani specjalnych narzędzi, a pomagają wykryć najczęstsze problemy.
6 prostych testów według Karla Grovesa.
Opis 6 testów dostępności stron internetowych, które może wykonać każdy bez żadnej wiedzy na temat dostępności cyfrowej i projektowania stron internetowych
Łatwe testy - wstepny przegląd dostepności cyfrowej.
Zestaw 10 testów rekomendowanych przez W3C. Zawiera wskazówki krok po kroku i krótkie objaśnienia dotyczące sprawdzania wybranych aspektów dostępności.
Wielopoziomowy protokół oceny WCAG.
Prosty i znormalizowany protokół oceny dostępności stron internetowych i treści cyfrowych opracowany i stosowany na Uniwersytecie Stanowym Michigan. Protokół został zaprojektowany tak, aby mógł być łatwo stosowany przez osoby dysponujące ograniczonym czasem i ograniczoną wiedzą na temat dostępności. Obejmuje ogółem 46 testów.
Jak zbadać, czy strona www jest dostępna cyfrowo - Lista kontrolna.
Propozycja procedury oceniania zgodności stron z WCAG opracowywana w Ministerstwie Cyfryzacji.
Testy zgodności z WCAG
Stwierdzenie zgodności z powszechnie uznanym standardem, jakim są Wytyczne dla dostępności treści internetowych (WCAG), wymaga przeprowadzenia kompleksowych testów obejmujących sprawdzenie spełniania wszystkich kryteriów sukcesu. W zaprojektowaniu procedur testowych pomocne będą:
-
Podstawowy zestaw testów zgodności z WCAG. Aktualnie zawiera opisy 29 testów.
Zaufany tester. Proces testowania zgodności z normami dostępności internetowej.
Zestaw 20 procedur testowych stosowanych w agencjach rządowych USA. Zawiera opisy 66 testów.
RGAA. System oceny dostępności.
Kompleksowa propozycją systemu oceniania zgodności stron internetowych z wymogami dostępności zdefiniowanymi w WCAG, oparta na WCAG i zgodna z WCAG. Ponad 100 testów zgodności. Uwaga: Chwilowo, w oczekiwaniu na nową wersję walidatora ALLY, wstrzymaliśmy publikację RGAA 4.
Narzędzia
Narzędzia do oceny dostępności cyfrowej to programy lub usługi internetowe, które pomagają określić, czy treść stron internetowych spełnia standardy dostępności.
Listy i zwiezle opisy narzędzi
-
Web Accessibility Evaluation Tools List
Znajdziesz tu informacje o ponad 100 narzędziach oceny dostępności. Możesz użyć filtrów, aby zawęzić listę do typów narzędzi, które Cię interesują.
-
Narzędzia audytora dostępności cyfrowej
Zawiera wskazówki dotyczące wyboru narzędzi. Opisuje cechy i funkcjonalność różnych rodzajów narzędzi oceny oraz omawia rzeczy, które należy rozważyć w danej sytuacji.
Tłumaczenie z: Web Accessibility Evaluation Tools List
-
Narzędzia do badania dostępności i tworzenia dostępnych treści.
Syntetyczna prezentacja 10 użytecznych narzędzi. Oceny walorów. Publikacja z 2014 roku, ale wciąż aktualna.
Podstawowe narzędzia do testowania dostępności strony
Zwięzła lista popularnych narzędzi przydatnych w pracy nad dostępnością cyfrową, zestawioną przez Elę Wrzesińską.
81 użytecznych skryptozakładek recenzenta dostępności.
Największa polska baza skryptozakładek, które dodajemy jako łącza do przeglądarek. Uaktywnienie skryptozakładki powoduje wykonanie testów dostępności i wyświetlenie ich wyników. Są wśród skryptozakładek bogate aplikacje internetowe, jak ANDI, ASLint, HTML_CodeSniffer, tota11y, WET, które wykonują kompleksowe testy. Są też proste, ułatwiające badanie jednego aspektu dostępności strony.
Instrukcje obsługi wybranych narzędzi
ANDI - inspektor dostępnych nazw i opisów.
Rewelacyjne narzędzie wspomagające ocenę audytora. W pełni spolonizowane, zintegrowane z podręcznikiem opisującym około 100 problemów dostępności.
-
Accessibility Insights – ocenianie dostępności cyfrowej.
Instrukcja obsługi rozbudowanego rozszerzenia dla Chrome i Microsoft Edge Insider stworzonego przez Microsoft. Z Accessible Insights przeprowadzisz kompleksowy audyt wspomagany każdej pojedynczej strony internetowej. Narzędzie przemawia w języku angielskim.
-
ARC Toolkit - wyśmienity pomocnik testera dostępności.
Rozszerzenie dla przeglądarki Chrome. Szybko i skutecznie testuje pojedyncze strony i wskazuje niezgodności z kryteriami sukcesu na poziomie A i AA wytycznych WCAG 2.1 bądź sytuacje, które wymagają dodatkowej weryfikacji przez człowieka.
-
WAVE (Web Accessibility Evaluation Tool).
Internetowy walidator dostępności cyfrowej stron internetowych oferowany przez WebAlM, który można również uruchamiać bezpośrednio w przeglądarce internetowej Chrome lub Firefox. Szeroki wachlarz testów raportowanych bezpośrednio na stronie, opisy problemów w języku angielskim.
-
Inspektor dostępności w przeglądarce Firefox.
Potężne narzędzie, które pomaga wykryć i naprawić wiele typowych problemów związanych z dostępnością. Oferuje poddgląd drzewa dostępności. Przeprowadza testy kontrastu, etykiet, obsługi klawiaturą.
Narzędzia monitoringu
Jedyny w pełni spolonizowany walidator wspomagający audyty dostępności cyfrowej umożliwiający systematyczne monitorowanie dostępności. Oparty na systemie RGAA przeprowadza ponad 170 testów i raportuje wyniki ocen, których można dokonać w wyniku testów automatycznych, przypadków, które wymagają weryfikacji człowieka oraz przypadków, które mogą być ocenione tylko przez człowieka. Dla instytucji publicznych narzędzie udostępniane za niewielką opłatą.
Functional Accessibility Evaluator (FAE).
Ocenia stronę internetową lub pojedynczą stronę internetową w oparciu o wytyczne W3C dotyczące dostępności treści internetowych (WCAG) 2.0 poziom A i wymagania AA. Narzędzie przemawia w języku angielskim. W wersji bezpłatnej analizuje do 25 stron.
Ocena zgodności i raporty
Metodologia oceniania
Ocena zgodności określa, jak dobrze strony internetowe lub aplikacje spełniają standardy dostępności. Metodologia oceniania zgodności z wymaganiami dostępności (WCAG-EM) to podejście do określania zgodności witryn z Wytycznymi dla dostępności tresci internetowych.
Krótka strona z podstawowymi informacjami, które pomogą Ci zacząć. Zalecamy przeczytanie jej przed przejściem do pełnego dokumentu WCAG-EM.Tekst w jezyku angielskim
Metodologia oceniania zgodności w zakresie dostępności internetowej (WCAG-EM) 1.0
Nieoficjalne tłumaczenie dokumentu W3C określającego podstawy metodologii oceniania zgodności witryn internetowych z Wytycznymi dla dostępności treści internetowych WCAG.
Website Accessibility Conformance Evaluation Methodology (WCAG-EM) 1.0
Dokument W3C określający podstawy metodologii oceniania zgodności witryn internetowych z Wytycznymi dla dostępności treści internetowych WCAG 2.
Badanie dostępności strony internetowej w oparciu o WCAG.
Zwarte omówienie podstaw metodologii oceniania dostępności cyfrowej ze wskazówkami dotyczącymi sposobu oceniania zgodności z poszczególnymi kryteriami sukcesu WCAG oraz obszerną prezentacją narzędzi do badania i oceniania dostępności.
Metoda oceny dostępności cyfrowej zgodnie z zasadami WCAG 2.1.
Dokument opracowany przez zespół ekspertów Fundacji Widzialni. Opis metodologii badania zgodności z WCAG 2.1. Zwięzłe opisy sposobu testowania każdego kryterium sukcesu.
-
Opisuje jedno z możliwych podejść do oceny pojedynczej strony.
-
Skuteczność testowania dostępności lub dlaczego testy użyteczności powinny być ostatnie.
Tłumaczenie artykułu Karla Grovesa. Autor omawia skuteczność testów automatycznych, ręcznych, przypadkow użycia i użyteczności
Komunikowanie wyników oceny
Generator raportu z oceny zgodności z WCAG.
Pomaga w generowaniu raportów oceniających zgodność z WCAG-EM. Nie przeprowadza testów za Ciebie. Pomaga przechodzić krok po kroku kolejne etapy testowania zgodnie z WCAG-EM i generuje raport na podstawie wprowadzonych danych.
Pomóż ulepszyć tę stronę
Jeśli masz pomysł, propozycję poprawienia tej strony, napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..