Omówienie WCAG

Wytyczne dla dostępności internetowej (po angielsku Web Content Accessibility Guidlines, WCAG) są opracowywane systematycznie przez W3C we współpracy z osobami i organizacjami na całym świecie, aby zapewnić jednolity wspólny standard dostępności cyfrowej, który spełnia potrzeby osób, organizacji i rządów na arenie międzynarodowej.

Dokumenty WCAG wyjaśniają, jak zwiększyć dostępność treści internetowych dla osób z niepełnosprawnościami.

„Treść” internetowa ogólnie odnosi się do informacji na stronie internetowej lub w aplikacji internetowej i obejmuje:

  • naturalne informacje, takie jak tekst, obrazy i dźwięki
  • kod lub znaczniki definiujące strukturę, prezentację itp.

WCAG 2.0 a 2.1

WCAG 2.0 zostały opublikowane 11 grudnia 2008 r. WCAG 2.1 zostały opublikowane 5 czerwca 2018 r.

Wszystkie wymagania („kryteria sukcesu”) z 2.0 są zawarte w 2.1. Kryteria sukcesu 2.0 są dokładnie takie same (dosłownie, słowo w słowo), jak w 2.1.

W WCAG 2.1 istnieją dodatkowe kryteria sukcesu, których nie ma w 2.0. Zostały one przedstawione w Co nowego w WCAG 2.1 - 17 nowych kryteriów sukcesu.

Treść zgodna z WCAG 2.1 jest również zgodna z WCAG 2.0. (Jest to często nazywane „kompatybilnością wsteczną”). Witryna spełniająca wymagania WCAG 2.1 powinna spełniać wymagania odnoszące się do WCAG 2.0.

Innymi słowy: jeśli chcesz poznać zarówno WCAG 2.0, jak i WCAG 2.1, możesz korzystać z zasobów 2.1 i nie musisz zawracać sobie głowy zaglądaniem do 2.0.

Zarówno WCAG 2.0, jak i WCAG 2.1 to obowiązujące standardy. WCAG 2.1 nie deprecjonuje, ani nie zastępuje WCAG 2.0. W3C zachęca do korzystania z najnowszej wersji WCAG podczas opracowywania lub aktualizacji treści lub polityk dostępności.

Dla kogo są WCAG

WCAG są przeznaczone przede wszystkim dla:

  • twórców treści internetowych (autorów stron, projektanci witryn itp.)
  • twórców narzędzi do tworzenia stron internetowych (narzędzi autorskich)
  • twórców narzędzi do oceny dostępności sieci
  • wszystkich, którzy chcą lub potrzebują standardu dostępności cyfrowej, w tym dostępności aplikacji mobilnych.

Powiązane zasoby mają zaspokoić potrzeby wielu różnych osób, w tym decydentów, menedżerów, badaczy i innych.

WCAG to standard techniczny, a nie wprowadzenie do dostępności. Aby zapoznać się z materiałami wprowadzającymi, zobacz „Od czego zacząć?” w FAQ na witrynie W3C WAI.

Co znajduje się w WCAG 2

WCAG 2.0 i WCAG 2.1 są stabilnymi, referencyjnymi standardami technicznymi. WCAG 2.0 ma 12, a WCAG 2.1 ma 13 wytycznych, które są zorganizowane według 4 zasad: postrzegalność, funkcjonalność, zrozumiałość i solidność. Dla każdej wytycznej istnieją testowalne kryteria sukcesu, które są na trzech poziomach: A, AA i AAA.

Krótkie streszczenie WCAG 2 znajduje się w artykule WCAG 2.1 w skrócie.

Aby poznać zasady i wytyczne dotyczące dostępności internetowej, zobacz Zasady dostępności (w języku angielskim).

Dodatkowe materiały techniczne WCAG 2 obejmują:

  • Jak spełnić WCAG 2: konfigurowalna instrukcja obsługi WCAG. Jest to w zasadzie lista kontrolna WCAG ze wszystkimi kryteriami sukcesu oraz łączami do objaśnień i do technik WCAG. Można ją filtrować na wiele sposobów. Większość osób używa tej listy jako głównego zasobu do pracy z WCAG.
  • Objaśnienie WCAG 2.1 („Understanding WCAG”) — przewodnik ułatwiający zrozumienie i wdrażanie WCAG 2.1. Do każdej wytycznej i kryterium sukcesu WCAG 2.1 powstał krótki poradnik pomagający zrozumieć ich kluczowe aspekty. Tekst jest w jezyku angielskim, ale można skorzystać z bardzo dobrego automatycznego tłumaczenia Google (w przeglądarce Chrome).
  • Techniki dla WCAG 2 (2.1 Techniques, 2.0 Techniques) - zbiór technik wystarczających i dodatkowych, pomagających spełnić kryteria sukcesu, oraz zbiór często występujących błędów. Każda technika przedstawiona jest w osobnym dokumencie, zawierającym opis, przykłady, kody źródłowe oraz testy. Techniki mają charakter „informacyjny”, tzn. nie trzeba ich używać. Podstawą do ustalenia zgodności z WCAG 2 są kryteria sukcesu ze standardu WCAG 2, a nie techniki. Przeczytaj więcej w Techniki WCAG w FAQ na witrynie W3C WAI (po angielsku).

Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak te dokumenty W3C są ze sobą powiązane, zobacz Dokumenty WCAG 2.

Tłumaczenia

Tłumaczenia autoryzowane i nieoficjalne tłumaczenia WCAG 2 są wymienione w sekcji Tłumaczenia WCAG 2.

Format dokumentu technicznego

Dokumenty WCAG, Techniki i zrozumienie są zgodne z formatem W3C dla raportów technicznych, który zawiera kilka sekcji na początku, w tym łącza do różnych wersji, edycji, streszczeń i statusu.

Dodatkowe wskazówki

Dodatkowe wskazówki zawierają dodatkowe informacje poza tym, co jest wymagane w WCAG 2.0 i 2.1. Podejmują kwestie poprawy dostępności dla osób z niepełnosprawnością poznawczą i osób niedowidzących.

Odnośniki do dodatkowych wskazówek zostaną dodane w tej sekcji w przyszłości.

WCAG 2.0 to ISO/IEC 40500

WCAG 2.0 zostały zatwierdzone jako norma ISO: ISO/IEC 40500:2012.

ISO/IEC 40500 jest dokładnie taka sama jak oryginalne WCAG 2.0, które zostały przedstawione powyżej wraz z materiałami pomocniczymi.

Treść ISO/IEC 40500 jest dostępna bezpłatnie na stronie www.w3.org/TR/WCAG20; można je również zakupić z katalogu ISO.

Korzyści z WCAG 2.0 jako standardu ISO zostały podsumowane w FAQ w sekcji ISO. Więcej informacji na temat W3C i procesu ISO znajduje się na stronie W3C PAN FAQ.

Inne wytyczne

WCAG są częścią szeregu wytycznych dla dostępności, w tym Wytycznych dla dostępności narzędzia autorskich (ATAG) i Wytycznych dla dostępności programów użytkownika (UAAG). Związek między różnymi wytycznymi wyjaśniają Podstawowe komponenty dostępności cyfrowej.

Kto opracowuje WCAG

Dokumenty techniczne WCAG są opracowywane przez grupę roboczą ds. wytycznych dla dostępności (AG WG) (wcześniej Web Content Accessibility Guidelines Working Group), która jest częścią World Wide Web Consortium (W3C) Web Accessibility Initiative (WAI, Inicjatywa na rzecz dostępności internetowej).

WAI okresowo aktualizuje techniki WCAG 2 i Zrozumienie WCAG 2. Czeka na komentarze oraz zgłaszanie nowych technik.

Możliwości udziału w WCAG i innych pracach nad WAI zostały przedstawione na stronie Participating in WAI (Uczestnictwo w WAI).

Dowiedz się więcej

Przeczytaj WCAG 2 FAQ, aby uzyskać więcej informacji na tematy:

  • WCAG 2 a dostępność mobilna
  • Możliwość zastosowania WCAG 2 do technologii innych niż W3C
  • i inne…

Pomóż ulepszyć tę stronę

Jeśli masz pomysł, propozycję poprawienia tej strony, napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

O tym dokumencie

Źródło: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) Overview, witryna W3C WAI.

Tłumaczenie: Stefan Wajda,
© 2020 Pracownia Dostępności Cyfrowej LepszyWeb.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone