Ten wpis przedstawia standardy, specyfikacje i inne dokumenty W3C dotyczące dostępności cyfrowej: WCAG, ATAG, UAAG, WAI-ARIA i inne
Wprowadzenie
Konsorcjum World Wide Web (W3C) opracowuje międzynarodowe standardy internetowe: HTML, CSS i wiele innych. Standardy internetowe W3C są nazywane Zaleceniami W3C.
Wszystkie standardy W3C są sprawdzane pod kątem wsparcia dostępności przez grupę roboczą Accessible Platform Architectures (APA).
Szczególnie istotne z punktu widzenia dostępności cyfrowej są standardy W3C i noty grup roboczych przedstawione poniżej.
Wytyczne dla dostępności
Dla zapewnienia dostępności cyfrowej istotnych jest kilka podstawowych komponentów.
Opracowanie Podstawowe komponenty dostępności cyfrowej przedstawia te komponenty i ich współdziałanie oraz w jaki sposób do tych komponentów mają zastosowanie wytyczne WAI (WCAG, ATAG, UAAG).
Wytyczne dla dostępności treści internetowych (WCAG)
Tytuł oryginału: Web Accessibility Content Guidlines.
Pojęcie „Treść” (internetowa) ogólnie odnosi się do informacji na stronie internetowej lub w aplikacji internetowej i obejmuje:
- naturalne informacje, takie jak tekst, obrazy i dźwięki,
- kod lub znaczniki definiujące strukturę, prezentację itp.
WCAG ma zastosowanie do treści statycznych, dynamicznych, multimediów, „aplikacji mobilnych” itp. WCAG mogą być również stosowane do niesieciowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), jak opisano w WCAG2ICT.
Informacje o WCAG:
- Omówienie WCAG
- WCAG 2.1 w skrócie
- Jak spełnić WCAG? Krótka instrukcja obsługi
- Standard WCAG 2.1 (przygotowane do autoryzacji w W3C)
- Standard WCAG 2.0
Wytyczne dla dostępności narzędzi autorskich (ATAG)
Tytuł oryginału: Authoring Tool Accessibility Guidelines.
Narzędzia autorskie to oprogramowanie i usługi, których „twórcy” (programiści, projektanci, autorzy itp.) używają do tworzenia treści internetowych. Na przykład: edytory HTML, systemy zarządzania treścią (CMS) i strony internetowe, które pozwalają użytkownikom dodawać treści, takie jak blogi i serwisy społecznościowe. Dokumenty ATAG wyjaśniają:
- jak uczynić narzędzia autorskie dostępnymi, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły tworzyć treści internetowe, oraz
- jak pomóc autorom w tworzeniu bardziej dostępnych treści internetowych.
Informacje o ATAG:
- Omówienie ATAG
- ATAG 2.0 w skrócie
- ATAG 2.0 Standard (Standard ATAG 2.0)
Wytyczne dla dostępności programów użytkownika (UAAG)
Tytuł oryginału: User Agent Accessibility Guidelines.
Programy użytkownika obejmują przeglądarki, rozszerzenia przeglądarek, odtwarzacze multimedialne, czytniki i inne aplikacje prezentujące treści internetowe.Informacje o UAAG:
- UAAG Overview (Omówienie UAAG)
- UAAG 2.0 Note (Uwaga o UAAG 2.0)
Specyfikacje techniczne
Dostępne bogate aplikacje internetowe (WAI-ARIA)
Tytuł oryginału: Accessible Rich Internet Applications.
ARIA zapewnia semantykę, aby autorzy mogli przekazywać zachowania interfejsu użytkownika i informacje strukturalne do technologii wspomagających (takich jak czytniki ekranu). Specyfikacja ARIA zapewnia ontologię ról, stanów i właściwości, które definiują dostępne elementy interfejsu użytkownika.
Pakiet ARIA zawiera specyfikację mapowania API, które dostarczają wskazówek dotyczących implementacji programów użytkownika. Zawiera także moduły do grafiki i publikacji cyfrowych.
Informacje o ARIA:
- WAI-ARIA Overview – includes a list and description of modules and API mappings (Omówienie WAI-ARIA - zawiera listę i opis modułów oraz mapowań API)
- WAI-ARIA Authoring Practices (Praktyki autorskie WAI-ARIA)
- WAI-ARIA 1.1 Standard (Standard WAI-ARIA 1.1 )
Dźwięk i wideo
- WebVTT: The Web Video Text Tracks Format (WebVTT: to format napisów, tekstowych, opisów wideo i innych metadanych, które są zsynchronizowane czasowo z zawartością audio lub wideo.)
- Timed Text Markup Language (TTML jest przeznaczony do transkodowania lub wymiany informacji tekstowych w czasie między starszymi formatami treści dystrybucji do napisów i napisów.)
Ocenianie
Następujące zasoby wspierają rozwój metod i narzędzi oceny dostępności:
- Accessibility Conformance Testing (ACT) Overview - Omówienie testów zgodności dostępności (ACT) - ACT ustanawia i dokumentuje zasady testowania zgodności treści internetowych ze standardami dostępności.
- Evaluation and Report Language (EARL) Overview Omówienie języka oceny i raportów (EARL) - EARL to format do odczytu maszynowego do wyrażania wyników testów.
Dodatkowe zasoby związane z oceną są wymienione w opracowaniu Evaluating Web Accessibility Overview (Przegląd ewaluacji dostępności internetowej), w tym:
- WCAG-EM Overview: Website Accessibility Conformance Evaluation Methodology (Omówienie WCAG-EM: Metodologia oceny zgodności dostępności strony internetowej) - WCAG-EM to metoda określania, jak dobrze strona internetowa jest zgodna z Wytycznymi dotyczącymi dostępności treści WWW (WCAG).
- Metodologia oceniania zgodności w zakresie dostępności internetowej (WCAG-EM) 1.0 - tłumaczenie na język polski
Personalizacja
Personalization Overview (Omówienie personalizacji) - Personalizacja obejmuje dostosowanie doświadczenia użytkownika do potrzeb i preferencji konkretnego użytkownika. Autorzy treści mogą stosować standardy personalizacji, aby zapewnić domyślny projekt i umożliwić personalizację użytkownika przy minimalnym nakładzie pracy.
Wymowa
Pronunciation Overview (Omówienie wymowy) - Wymowa dotyczy czytników ekranu i innych syntezatorów tekstu na mowę (TTS) poprawnie wymawiających treści.
Inne obszary działania W3C WAI
- Mobile Accessibility at W3C (Dostępność mobilna w W3C)
- Cognitive Accessibility at W3C (Dostępność „poznawcza” w W3C)
Dodatkowe informacje
- Lista wszystkich standardów związanych z dostępnością W3C i uwag grupy roboczej
- Przepisy i zasady dotyczące dostępności w Internecie zawierają listę rządowych przepisów i zasad dotyczących dostępności w krajach i regionach na całym świecie. Wiele z nich odwołuje się do standardów dostępności W3C.
- Dlaczego harmonizacja standardów jest niezbędna dla dostępności sieci
- Bibliografia i łącza do wytycznych WAI i dokumentów technicznych
- Jak WAI opracowuje wytyczne dotyczące dostępności w procesie W3C: Kamienie milowe i możliwości wnoszenia wkładu
Pomóż ulepszyć tę stronę
Jeśli masz pomysł, propozycję poprawienia tej strony, napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
O tym dokumencie
Źródło: W3C Accessibility Standards Overview, witryna W3C WAI.
Tłumaczenie: Stefan Wajda,
© 2020 Pracownia Dostępności Cyfrowej LepszyWeb.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone